Коли малюк застудився
Це й зрозуміло:
гіповітаміноз,
загальна слабкість,
зниження імунітету...
Маємо те, що маємо. Нежить не дає дихати, у горлі дере, а тіло трусить лихоманка... Що робити? З'ясувати причину і братися за лікування.
Причин, насправді, може бути дві: переохолодження (бо ж осіннє сонечко таке оманливе) і вірус (він завжди на готові). Або два в одному. Тобто, інколи, вірус може бути знищений, коли потрапить до організму, головне, щоб сааме організмові вистачило сил з ним поборотися. А сил, як правило, у наших малюків не так вже й багато. Даються в знаки екологія, їхнє вперте небажання їсти корисні продукти, години перед комп’ютером та телевізором...
Ну, звичайно, діти завжди хворіють. Це факт. Зомлівати від нежиті чи болю вгорлі не варто. Але... От якби малий не хворів так часто!
А що думають лікарі з цього приводу?
Поговоримо і про це. А ще про перші кроки в лікуванні, боротьбу з вірусами, запобігання ускладненням і профілактику. Ну як же без неї.
Загальні питання
Застуди. Вони є завжди. Взимку – багато, напочатку весни ще більше. Але у одних вони проходять швидко і навідуються нечасто, а у інших – регулярно переростають у довготривале вилежування вдома з усіма можливими проявами (спочатку ніс, потім горло, далі кашель, а інколи й такі серйозні ускладнення, як пневмонія). І справді, застуда сама по собі не страшна. Страшні ускладнення, які виникають, коли її не лікувати.
Коли болить горло
Біль у горлі – теж одна з перших ознак того, що вірус уже пробрався в організм. І вчасні дії можуть зупинити проблеми в горлі на початковій стадії.
Теплі напої: молоко з медом і маслом, чай з шипшини. Полоскання настоянкою нагідок, ромашки. Добре діє мед (якщо для вашого малюка він не алерген). Але його потрібно розсмоктувати: тримати в роті максимально довго. І хвилин 20-40 потому нічого не пити.
Крім того, на цьому етапі потрібно уникати будь-якого подразнення слизової, зволожувати і змащувати її. Тому ніяких гарячих напоїв, сольових, оцтових розчинів. Їхній час настане пізніше, якщо на мигдалинах з’явиться наліт і його потрібно буде вимивати. Після цього краще діятимуть лікарські засоби. Інколи (при гнійних тонзилітах) знадобляться антибіотики.
Коли все ж таки кашель
Якщо кашель вологий, не частий, продуктивний (мокротиння відходить), то нічого особливого робити не треба. Ну, молоко з боржомі і медом, звичайно, нікому не завадить. Особливо, коли це "гаряче морозиво" до вподоби малюку.
Біль, печіння і охриплість добре знімають парові содові інгаляції. Можна також попарити ніжки водою з содою або гірчичним порошком.
Для полегшення від кашлювання можна вживати трав’яні сиропи (солодка, подорожник). І обов’язково регулярно викликайте лікаря, щоб він слухав дитину. Це дасть змогу відкоригувати лікування, коли буде найменша потреба.
Профілактика. Щоб запобігти частим застудам (більше 6-8 разів на рік), важливо зміцнювати імунітет дитини.
Правильнее харчування. У першу чергу – раціональне і різноманітне. Нехай малюк і не їсть багато, проте в його раціоні повинні бути білки, жири і вуглеводи. Овочі і фрукти (частково у вигляді соків), молочні продукти, м’ясо і риба.
Режим дня: мінімум вісім-дев'ять годин сну, прогулянки – протягом двох годин на добу; фізичні навантаження.
Послаблення стресів. Менше сварок, більше спокійних розмов. Дитина має розуміти, що батьки завжди на його боці. Не варто забувати про психосоматичні причини частих хвороб.
Загартовування. Не варто одразу переходити до екстремальних дій. Обливатися льодяною водою не обов’язково. Достатньо не перекутувати дитину від народження. І не лякатися пробіжок босоніж чи прохолодних напоїв.
Вітамінні комплекси і бар’єрні противірусні препарати допоможуть захистити малюка у найбільш проблемні часи.
Програма "Антинежить!"
Текти з носика починає одразу. І це не дивно: бо сааме він призначений природою форпостом на шляху вірусів. Слиз, рідина, епітеліальні клітини – це спосіб зупинити ворогів. Але коли продукти боротьби забивають проходи, віруси мають можливість розмножуватися у закритому середовищі і мігрувати далі в організм.
Тому позбуватися "заторів" потрібно обов’язково. Найкращий вибір – підсолена вода абофізрозчин. Розмішайте третину чайної ложки солі у половині склянки кип’яченої води. Заприскуйте розчин в носик шприцом або маленькою грушею щоразу, як тільки з’явиться потреба вимити слиз.
Щоправда, від набряку це мало допоможе. Але протинабрякові засоби дітям призначають з великою пересторогою! Щоробити? З'ясувати.
Річ у тім, щотривале застосування (більше 3 днів), велика концентрація та часте вприскування препаратів від нежиті має зворотний ефект – слизова оболонка починає набрякати, пересихати. І хвороба спускається нижче: у трахею, бронхи і легені. Таким чином, лікування лише... посилює хворобу.
Звичайно ж, фармацевти розуміють проблему з протинабряковими засобами і розробляють ліки нового покоління. Які у меншій концентрації мають більш пролонговану дію. А крім цього, додають природні зволожувальні компоненти, котрі покликані ліквідувати спровоковану ними ж сухість. Обов’язково поговоріть на цю тему з лікарем. І ніколи не перебільшуйте дозування ліків, не використовуйте довше, ніж треба.
А найголовніше: потрібно підтримувати весь організм, підсилюватийого захист. Для цього потрібно багато теплого пиття, підвищена доза вітаміну С, часті провітрювання і позитивні емоції.
Принципи загартовування.
При організації загартовування необхідно дотримуватися ряду правил, принципів загартовування для досягнення найбільшого ефекту від його проведення.
Поступове збільшення загартовуючих впливів. При загартовуванні дітей неприпустимо швидке, форсоване зниження або збільшення тривалості процедури.
Систематичність – це регулярнее повторення загартовування, впливів, так само, як і умивання, протягом всього життя.
Облік індивідуальних особливостей дитини: стан її здоров'я, фізичного і психічного розвитку, типологічних особливостей нервової системи, чутливості до дії гартують. Відповідно до цих особливостей встановлюється загартовувальне навантаження.
Проведення загартовування при позитивному емоційному настрої дитини. Важливо, щоб процедури носили ігровий характер, а величина холодного або теплового впливу в них не супроводжувалася негативними реакціями, і сприймалися у вигляді приємно-прохолодних, приємно-теплих відчуттів.